Doğa Sporları

Kitesurf – Uçurtma sörfü 
3 km’lik sığ ve kumluk sahili, 6 ay boyunca batıdan sahile doğru esen 3-6 bfr sabit rüzgarı ile Akyaka bu sporda dünya standartlarında koşullar sunuyor. Akyaka’ da bulunan Rüzgar kitesurf okulu bu sporu öğrenmek ya da böylesine uygun koşulların keyfine varmak isteyenlere tüm imkanları sunuyor.

Yamaç paraşütü
Sakar geçidinin sağında zirvede yer alan gözetleme kulesinin yanında yer alan pisti (950 mt) havalanmak için kullanabilirsiniz. Ekim, Kasım, Nisan, Mayıs rüzgarların en az olduğu ve termallerin keyif vereceği aylar. Akyaka’ da henüz profesyonel olarak bu sporu yaptıran yok. Avusturyalı ve Fransız yamaç paraşütçüleri her yıl birer hafta Akyaka’ da kalıp Gökova’ nın keyfini çıkarıyorlar.

Yelken
Mayıs-Kasım ayları arasında esen sabit ve güçlü rüzgarların serinlettiği Akyaka’ da yelken yapmak ayrıcalıklı bir keyif. Okulun çeşitli boylardaki lazerleri ile hem eğitim almak hem de günü birlik Gökova turlarına katılmak mümkün. Bir de şöyle düşünün, 3000 yıl önce yine burada yelkenlilerle İdyma’ dan (Akyaka) çıkıp meşhur Kleopatra Plajı’ na (Sedir Adası) gidiliyordu.

Windsurf – Rüzgar sörfü
Koyun tüm motorlu su sporlarına kapalı olması  surfçüler için güvenli bir mekan sağlıyor. Mayıstan Kasıma kadar her seviyedeki sörfçünün keyif alacağı hava mevcut. Yeni başlayanlar için koyun kapalı kısmı çok güvenli. Okulun uzmanlık alanı ise küçüklere eğitim. 6 yaşından itibaren rüzgar surfüne başlayabilirsiniz.

Seakayak – Deniz kanosu
Akyaka’ nın azmaklarında yada Gökova’ nın tarih dolu turkuaz kıyılarında bir gezinti’ ye ne dersiniz. Berrak suyun hemen üstünde deniz kanoları ile yapılan geziler Akyaka’ ya gelen her ziyaretçinin muhakkak katıldığı aktivitelerden biri. Günübirlik gezilerin dışında Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde farklı rotalarda 3-5-7 günlük turlar düzenlenmekte. Kışın bile Ege güneşinin sıcacık parlaklığında günübirlik geziler yapılmakta.

Bisiklet
Gökova’ nın köylerinde yokuşu olmayan rahat bir rota, Sakar’ ın zirvesinden, Gökova’ nın turkuaz sularına muhteşem manzara eşliğinde sportif bir iniş. Akyaka’ da kalacağınız bir hafta boyunca her gün farklı bir rotaya pedal basabilirsiniz. Ayrıca Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde haftalık turlar düzenlenmekte.

Kaya Tırmanışı
Özellikle Çınar Plajı’ nın hemen üst tarafında yer alan kayalıklarda güzel manzaraya karşı açılmış farklı derecelerdeki 7 rota hem eğitime yeni başlayanlar hem de kendini geliştirmek isteyenler için çok uygun. Akyaka’da yılın 12 ayı bu spor için uygun ortamı bulabilirsiniz.

Rafting – Nehir Kanosu
Akyaka’ ya 45 km mesafedeki Dalaman Çayı’ nın heyecan dolu rafting parkurunda günü birlik bir tura katılmanız için sabah 9′ daki servisi yakalamanız yeterli. Akşam 6 da Akyaka’ ya döndüğünüzde o gün yaşadıklarınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Mayıs-Kasım arası her gün turlar yapılmakta.

Yürüyüş
Akyaka sırtını Sakar’ ın dik yamaçlarına yaslamış, eteklerini ise Gökova’ nın verimli düzlüğüne yaymış. Birbirinden ilginç rotalarla yürüyüş sevenlerin bir haftasını dolu dolu geçirebileceği çeşitliliği sunan Akyaka’ da en güzel mevsim Nisan ve Mayıs ayları.

Kanyon Geçişi
Yazın bunaltıcı sıcağından kaçanlar için ilginç ve eğlenceli bir aktivite. Akyaka’ ya 30 km mesafedeki günlük ağaçları ile dolu Toparlar Kanyonu’ nun 6 km parkurunu geçmek için yürümek, yüzmek, şelalelerden atlamak ve iple iniş yapmak gerekiyor. Kanyon turlarına katılabilmek için yüzme bilmek ve biraz hareketi sevmek gerekiyor.

Binicilik
Akyaka yakınındaki Forest Park atları ve biniciliği sevenleri sunduğu imkanlarla cezbediyor. Geniş maneji ve orman içi parkurları bu sporu sevenlerin tüm isteklerine cevap verebiliyor.